• İstanbul
  °C
 • Ankara
  °C
 • İzmir
  °C
A A A

“Sevdim, Âşık Oldum, Evlenmeliyim” mi?

İnsan sever ve sevilir. Zirâ, Allah’ın bir ismi Habib, bir ismi Vedud’dur. Yani, seven, sevilen, sevgi sebeplerini, sevgilileri, sevilecek her şeyi yaratan O’dur.
2012-08-03, 00:42:18
Okunma: 1720
0 Yorum
resim

“Sevdim, âşık oldum, evlenmeliyim” diye bir şey var mı?

Başlığa bakıp, “Ne yani, sevmeden mi evlenelim, sevmediklerimizle mi evlenelim?” anlamı çıkarmayınız sakın.

İnsan sever ve sevilir. Zirâ, Allah’ın bir ismi Habib, bir ismi Vedud’dur. Yani, seven, sevilen, sevgi sebeplerini, sevgilileri, sevilecek her şeyi yaratan O’dur. Ve sevgi üretim merkezi olan kalbi de yaratan O’dur.

Kâinatı sevgiyle yaratan da O’dur.

Sevgimizi, sevdiklerimizi yaratan ve sevmemizi isteyen de O’dur.

Öyle ise, evlenmek isteyen de elbette severek evlenmeli. Ancak, şu sorular sadece önemli değil, çok çok ehemmiyetli. Hatta, hayatî... Çünkü, sadece geçici dünya değil, sonsuz mutluluğumuz da bir yönüyle buna bağlı:

Kalbimize hammadde olarak kimin sevgisini koymalı; kimi, ne kadar, ne için, kim için sevmeliyiz? Nasıl bir sevgi üretmeliyiz? Hakikî sevgi, mecazi sevgi, sahte sevgi, yalancı sevgi üretmek elimizde mi?

Sevgi de, tıpkı, bakmayı ve işitmeyi bizim istememiz gibidir. Gözümüz var, mutlaka görürüz. Ama, neye, nasıl bakacağımıza biz karar veririz. Yani, bakışımızı biz yönlendirir ve kalitesini biz tayin ederiz… Kulağımız var, mutlaka işitiriz. Ama, neyi, kimi dinleyeceğimiz irademize bırakılmıştır. Sevgi de böyledir. Kimi, nasıl ve ne kadar seveceğimiz irademiz dahilindedir. Ve kimi, nasıl ve ne kadar sevmemiz, sevgiyi nasıl üretmemiz gerektiği de bize bırakılmıştır. Siz kimi isterseniz onu seversiniz. Allah da onu takdir eder, yazar.

“Nikâhta keramet vardır!” sözü de bir yönüyle bunu ifade eder.

Öyle olmasaydı Peygamberimiz (asm) “Mezbeleliklerdeki güllerden sakınınız!” diye uyarmazdı… Şimdi Allah aşkına söyler misiniz?

Çarşı-pazara, mağazalara girdiğinizde her sevdiğiniz, hoşunuza giden her şeyi alır mısınız?

Çok hoşlandığınız, içinizin gittiği şeyler vardır, ama almazsınız, alamazsınız. Endamınıza, boyunuza-posunuza, sosyal statünüze, imkânlarınıza uygun olanlarını seçersiniz öyle değil mi?

Pazara çıktığınızda, domateslerin duruşuna, rengine bakıp almazsınız; hormonlu mu, değil mi; iyice kontrol eder, araştırır ve seçersiniz değil mi?

Karpuzun boyuna-dış görünüşüne değil, olgunluğuna, tazeliğine bakmaz mısınız? Eee, ömür boyu birlikte olacağınız kişinin boyuna-posuna, görünüşüne, parlaklılığına, yakışıklılığına, güzelliğine, hatta taktığı sahte maskeye aldanarak, ona vurulup hemen evlenmeli misiniz?

Elbiseyi, domatesi, salatalığı ince ince seçer, araştırırken; nasıl olur da ömür boyu birlikte olacağınız, hem dünyanızı, hem de ebedî hayatınızı da etkileyecek olan kişiyi çok araştırmadan “Sevdim, öyle ise evlenmeliyim!” diyebilirsiniz?

Ali FERŞADOĞLU

Yeni Asya

03.08.2012

Risale Talim Haber - QR code

Mobil cihazınızı okutun ve paylaşın.
Her türlü mobil cihazı desteklemektedir. (iOS, Android, Symbian)

Paylaş :
Etiketler :

 

HABER İLE İLGİLİ
Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.

Facebook İle Yorum Yap

Twitter'dan Takip Et!

Kategorilerden Diğer Haberler

RİSALE TALİM YAZARLARI
YENİ ASYA YAZARLARI

 

RİSALE TALİM FORUM'DAN BAŞLIKLAR
ARŞİV'DEN HABERLER
ANKET
Risâle Tâlim Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 • Çok Güzel
 • Güzel
 • Daha İyi Olabilirdi

GÜNÜN KARİKATÜRÜ


Tarih : 26.01.2015


Site Haritası RSS Beslemeleri